Kilometráž Dyje a itinerář plavby po ní

Zde naleznete základní kilometráž nejčastěji sjížděného úseku řeky Dyje (PN Znojmo - Hrádek - Jevišovka - Pasohlávky). Zároveň je kilometráž doplněna návrhem itineráře a různými zajímavostmi.

Popisy u jezů a nebezpečných míst jsou orientační a často se podle stavu vody mění, proto si vždy tato místa prohlédněte, než do nich vjedete.

ř.km.
132,80 Hráz vodní nádrže Znojmo
132,75 Základna Vodáckého oddílu Neptun Znojmo Centrum Vodárna
Zde je možné půjčit si lodě z Půjčovny lodí Dyje a začít plavbu po řece. Naši základnu můžete využít i k přespání ve vlastním stanu, zasportování si a návštěvě probíhajících výstav. Více informací na centrumvodarna.cz nebo na telefonním čísle 727 841 363.
132,50 Silniční most pod přehradou
132,00 Pěší lávka - Zeleňák
131,50 Železniční most
130,70 Loucký jez - Znojmo
Jez je možné sjet cca 3 metry od pravé navigační zdi, případně stáhnout ve středu spádové desky. Na levém břehu v areálu bývalého Louckého kláštera se cca 150 m od řeky nachází prodejna vín Znovín Znojmo.
130,50 Asi 200 m vlevo pod jezem je možné zastavit na občerstvení
130,30 Silniční most - Sedlešovice
129,80 Jez Hlaďák - Sedlešovice
Jez byl původně nesjízdný kvůli ostrým balvanům zabudovaným ve spodní části tělesa jezu. Nyní jej lze překonat díky skluzavce, která se nachází ve střední části jezu. Doporučujeme vystoupit na koruně jezu u skluzavky. Část posádky (háček) sejde pod jez (na pravé straně navigační zdi je železný žebřík, po kterém lze vylézt na těleso jezu) a zbytek posádky (kormidelník) pustí loď po skluzavce pod jez, kde si ji chytne háček. Buďte opatrní, spádová deska jezu je hladká (od toho i název jezu) a klouže.
Pozor na náhon nad jezem u levého břehu - silně natahuje pod stavidla!! Dále po řece doporučujeme držet se v levé části toku, kde je více vody.
128,90 Silniční most - Oblekovice
Hned za mostem je možné vystoupit na levém břehu a směrem od řeky se ve vzdálenosti cca 150 m za levým rohem budovy firmy SUNCONE nachází Kaufland a nejlepší zmrzlina ve Znojmě "Zmrzlinový ráj".
128,50 Jez Na Hrázi - Oblekovice
Skluzavka, která se nachází cca uprostřed jezu, je za vyššího stavu sjízdná. Pokud se loď na koruně skluzavky zadrhne, stačí ji pouze lehce posunout na spádovou desku a skluzavku sjet.
127,20 Pěší lávka - Dobšice
Na levém břehu cca 150 metrů od řeky Restaurace Na Selské nebo cca 350 metrů Hostinec Sapík.
125,10 Na začátku obce Dyje se řeka rozděluje na 3 ramena. Jezdit pravým ramenem!! Za zatáčkou rychlý proud v úzkém korytě.
124,70 Silniční most - Dyje
V Dyji stojí za zmínku barokní kostel z roku 1775 zasvěcený sv. Janu Nepomuckému.V nedaleké blízkosti kostela je hospoda.
122,10 Jez Tasovice
Nepříjemný 3 metry vysoký kolmý nesjízdný jez. 30 m nad jezem na levé straně je molo, u kterého je možné přistát a jez přenést po levém břehu. Za vyššího stavu se pod jezem dělá nebezpečný vodní válec a je velmi nebezpečné se přibližovat ke koruně jezu. 8 metrů nad korunou jezu je silný proud, který může loď strhnout pod jez. Za nízkého stavu velmi příjemné koupání.
Pokud budete končit v Tasovicích u mostu, tak před jezem prosím zavolejte naší půjčovně.
120,90 Silniční most - Tasovice - výstupní místo
Zde je možné ukončit svoji plavbu. Vhodné a v podstatě jediné místo na oběd je restaurace U Petra z Tasovic. Pokud se vydáte vlevo po silnici, tak cca po 500 m narazíte na velkou křižovatku, dáte se vlevo do kopce a po dalších 50 m jste v restauraci.
Architektonické zajímavosti - barokní farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, sousoší Panny Marie, sv. Šebestiána a sv. Jana Nepomuckého z roku 1736.
117,80 Loučka vlevo nad jezem v Krhovicích - výstupní místo
Výstupní místo pro jednodenní výlety. Na břehu je vidět velký dům s muškáty.
117,70 Jez Krhovice
Jestli končíte v Krhovicích na tábořišti, tak před jezem zavolejte naší půjčovně.
Jez je za vyššího stavu bezproblémově sjízdný po skluzavce vlevo, pouze za nižšího stavu je nutné překonat korunu jezu podobným způsobem, jako jez Na Hrázi v Oblekovicích. Pozor, dole pod jezem je velký kámen - místo si prohlédněte. Za jezem v délce 50 m je v toku méně vody, ale koryto se následně výrazně zúží, začne meandrovat a je vstupní bránou do nejhezčího úseku Meandry Dyje, který je v soustavě chráněných území evropského významu Natura 2000.
117,50 Tábořiště Krhovice
200 m pod krhovickým jezem se na levém břehu nachází tábořiště. Zde doporučujeme končit, jelikož je to jediná možnost nocovaní na tomto úseku. Další tábořiště je za dalších 10 km v Hrádku. Pitnou vodu je možné nabrat na zadní budově obecního úřadu - nutnost projít zelenou brankou. V druhé půlce roku 2016 by už měla být pitná voda přímo na tábořišti. V Krhovicích je hospoda, ve které se nevaří. Možnost dovozu pizzy z blízkých Hodonic z Pizzerie Anna tel.: 773 093 115.
Obchod je otevřen ve všední dny od 6:00 do 12:00 a od 16:00 do 18:00 a v sobotu od 6:00 do 10:30, případně funguje i večerka u hlavní silnice.
115,20 Silniční most - Strachotice-Micmanice
111,40 Zbytky mostu a brod u Valtrovic
107,20 Levý přítok do řeky Dyje
Pokud budete končit v Hrádku, tak zde doporučujeme zavolat naší půjčovně, abychom pro vás přijeli.
106,50 Silniční most mezi obcemi Hrádek a Jaroslavice
105,70 Tábořiště Hrádek
800 m za mostem se vlevo nachází naše druhé tábořiště. V případě, že se vydáte do obce k hlavní křižovatce, tak narazíte na restauraci (vzdálenost cca 1 km). Pitnou vodu je možné nabrat z venku budovy základní školy naproti obchodu.
Obchod je otevřen každý den od 7:00 do 20:00.
100,20 Výstupní místo Dyjákovice - vlevo
Výstupní, případně odpočinkové místo na levém břehu. Hezké místo u pevnosti Závora z druhé světové války. Možnost prohlídky - musí se dopředu domluvit (webové stránky www.mjs15.cz).
100,10 Silniční most u obce Dyjákovice
Obec leží na levém břehu cca 2 km pěšky. V Dyjákovicích je restaurace. Architektonickou zajímavostí je zámek Dyjákovice.
97,40 Jez Blaustaudenhof
Vakuový, gumový jez sjízdný v kterémkoliv místě. Za vyššího stavu se pod jezem tvoří menší válec.
95,30 Silniční most u obce Hevlín - výstupní místo
Zde je jedno z možných výstupních míst. V Hevlíně je restaurace a možnost občerstvení.
Pod mostem se nachází malý stupeň, který je možné za vyššího stavu sjet téměř kdekoliv, za nižšího vodního stavu doporučujeme přetáhnout. Stupeň prohlédněte, protože se v závislosti na stavu vody výrazně mění.
84,00 Výstupní místo mezi silničním a železničním mostem u obce Jevišovka.
Zde doporučujeme plavbu ukončit. Dále už je řeka nezajímavá a po čtyřech kilometrech ústí do Novomlýnských nádrží. Výhodou tohoto místa je vlaková zastávka s přímým vlakem do Znojma a Břeclavi vzdálená 100 m od mostu přes Dyji. Vlak jezdí cca každé dvě hodiny. Doporučujeme hodinu po odplutí z Hevlína zavolat naší půjčovně, abychom pro Vás přijeli a nemuseli jste na nás dlouho čekat.
79,80 Silniční most u obce Drnholec - výstupní místo
Začátek vzdutí horní Novomlýnské nádrže
73,20 Silniční most u obce Brod nad Dyjí
72,00 Obec Pasohlávky vlevo - výstupní místo
V obci je restaurace a je zde možné ukončit plavbu. Po dalších čtyřech kilometrech se dostanete k hrázi horní nádrže u autokempu Merkur.
68,20 Hráz horní Novomlýnské nádrže, Autokemp Merkur - výstupní místo
Pokud nemáte v plánu překonat celou soustavu Novomlýnských nádrží, tak zde je opravdu poslední rozumné místo k ukončení plavby.

Na konci plavby prosíme o vyčištění lodí.

Příjemnou a ničím nerušenou plavbu po řece Dyji vám přeje Vodácký oddíl Neptun Znojmo.

AHOJ


Novinky

30. červen 2017
Vodácký autobus o červencových svátcích

Během červencových svátků 5. a 6.7.2017 bude fungovat náš vodácký autobus. Jízdní řád naleznete zde.

29. březen 2017
Vodácký autobus a levnější doprava

Pro sezónu 2017 nabízíme několik novinek:
1) Služba Vodácký autobus, která bude zatím fungovat pouze o víkendech, ale umožní snadnější cestování vodáků v okolí Dyje.
2) Díky organizačním změnám byli schopni zlevnit cenu dopravy materiálu z nejfrekventovanějších výstupních míst (viz. Ceník)
3) Výrazná sleva dopravy pro jednodenní víkendové výlety. Pokud si budete půjčovat pouze jednu nebo dvě lodě, je cena dopravy materiálu z Krhovic pouze 100 Kč za loď, resp. 200 Kč za 2 lodě, avšak bez možnosti dopravy osob (v případě zajištění odvozu osob z naší strany je cena dopravy dle platného ceníku).

Doufáme, že s těmito změnami budete spokojeni.

19. únor 2017
Nové smluvní podmínky

Vyhlašujeme nové smluvní podmínky, které nabývají účinnosti dne 1.3.2017.

Změna se týká bodu 2: Pronajímatel má právo od smlouvy odstoupit v případě nesjízdnosti řeky pro malý nebo velký stav vody nebo v případě mimořádných událostí. V těchto případech se vrací záloha v plné výši.

Nové podmínky naleznete zde.

Otevírací doba

kdykoliv dle
potřeby vodáků

Kontakt

Půjčovna lodí Dyje
e-mail: pujcovna@vodaci.org
tel.: 727 841 363
GPS: 48.8549481N
        16.0408272E

Podporujeme

           Projekt Voda nebo alkohol

Partneři