Jezy na dolním toku Dyje už nejsou pro vodáky překážkou. Mají nové skluzavky

17.08.2014 | Kategorie: Články

Zpráva z Českého rozhlasu ze dne 17. srpna 2014.


Sjet řeku Dyji od Znojma až k nádrži Nové mlýny je pro vodáky jednodušší. Širokou řeku na třech místech přehrazují pozvolné jezy, přes které dříve museli lodě složitě přetahovat. Na nich Znojmo vybudovalo vodácké skluzavky. Betonové sjezdy umožňují bezpečné přejetí jezů i při nízkém stavu vody.

Mezi Znojmem a nádrží Nové mlýny v uplynulých několika měsících vyrostly nové skluzavky hned tři. Umožní vodákům bezpečně přejet jez, přestože je málo vody.

"Ač je vody velmi málo, tak se nám koruna jezu téměř podařila přejet. Následně jsme udělali jeden pohyb nohou, kousíček jsme se postrčili a už jsme jeli volně dolů po skluzavce," popisuje vedoucí znojemského vodáckého oddílu Neptun Znojmo David Gros.

"Nebyl žádný problém s tím, že bychom se tady mohli zranit v těch dírách v tom jezu, zůstali jsme v lodi. A pokud je vodák v lodi, tak je v bezpečí," dodává Gros.

Jezy na Dyji nejsou pro vodáky úplně příjemné, protože když se budovaly, tak se s vodáky, ani třeba se splavováním kmenů nepočítalo.

"Jezy na řece Dyji šly většinou překonat způsobem, že se lodě stáhly, případně se obnesly," doplňuje.

Spolu s vodáckým oddílem ty skluzavky vybudovalo hlavně město Znojmo. "Hlavním důvodem bylo i to, že se jedná o další atraktivní věc, kterou mohou turisté ve Znojmě dělat," říká mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

A nebyla by to jižní Morava, kdyby se do cestovního ruchu nezapojilo vinařství.

"Propojení více služeb je pro vodáky velmi zajímavé. Když si večer člověk sedne na tábořiště a bude tam ochutnávka místních vín," chválí nápad David Gros.

autor: Tomáš Jelen

rozhlas.cz/...

p


Menu

Novinky

30. červen 2017
Vodácký autobus o červencových svátcích

Během červencových svátků 5. a 6.7.2017 bude fungovat náš vodácký autobus. Jízdní řád naleznete zde.

29. březen 2017
Vodácký autobus a levnější doprava

Pro sezónu 2017 nabízíme několik novinek:
1) Služba Vodácký autobus, která bude zatím fungovat pouze o víkendech, ale umožní snadnější cestování vodáků v okolí Dyje.
2) Díky organizačním změnám byli schopni zlevnit cenu dopravy materiálu z nejfrekventovanějších výstupních míst (viz. Ceník)
3) Výrazná sleva dopravy pro jednodenní víkendové výlety. Pokud si budete půjčovat pouze jednu nebo dvě lodě, je cena dopravy materiálu z Krhovic pouze 100 Kč za loď, resp. 200 Kč za 2 lodě, avšak bez možnosti dopravy osob (v případě zajištění odvozu osob z naší strany je cena dopravy dle platného ceníku).

Doufáme, že s těmito změnami budete spokojeni.

19. únor 2017
Nové smluvní podmínky

Vyhlašujeme nové smluvní podmínky, které nabývají účinnosti dne 1.3.2017.

Změna se týká bodu 2: Pronajímatel má právo od smlouvy odstoupit v případě nesjízdnosti řeky pro malý nebo velký stav vody nebo v případě mimořádných událostí. V těchto případech se vrací záloha v plné výši.

Nové podmínky naleznete zde.

Otevírací doba

kdykoliv dle
potřeby vodáků

Kontakt

Půjčovna lodí Dyje
e-mail: pujcovna@vodaci.org
tel.: 727 841 363
GPS: 48.8549481N
        16.0408272E

Podporujeme

           Projekt Voda nebo alkohol

Partneři