Skluzavky na Dyji už slouží vodákům

22.08.2014 | Kategorie: Články

Zpráva z 5 plus 2 dny Znojemsko ze dne 22. srpna 2014.


ZNOJEMSKO Ze Znojma k Hrádku až k novomlýnským nádržím. Takový výlet si mohou naplánovat vodáci díky třem novým skluzavkám na Dyji. Plavbu jim usnadní konkrétně v Sedlešovicích, u ulice Na Hrázi v Oblekovicích i v Krhovicích.

Pohodlnější sjezd řeky má nalákat turisty, a to i začátečníky a rodiny s dětmi. "Letos jsme zaznamenali rostoucí poptávku po půjčování lodí. Lidé jsou spokojení, líbí se jim tu a pochopitelně o tom vypráví svému okolí, takže očekáváme v příští sezoně ještě daleko více lidí," těší se vedoucí oddílu Neptun Znojmo David Gros. Na příští sezonu se mají vylepšit i tábořiště v Krhovicích a Hrádku. "Sociální zařízení je již v provozu, nicméně pořád je co zlepšovat. Rádi bychom ve spolupráci seznojemskou radnicí tamní terén trochu srovnali a vyseli novou trávu," doplnil Gros.

V cestě vodákům dál zůstane jez u Louckého kláštera, respektive Vránova mlýna. Národní památkový ústav nesouhlasí, aby byl upraven. "Jez je postaven patrně na středověkých základech, v dnešním rozsahu je zachycen už na mapě katastru z roku 1824. Úprava by znamenala trvalou, velmi negativní změnu jeho vzhledu," odůvodnil Marek Fajman z památkového ústavu. Méně zdatní vodáci tak budou muset lodě přenášet. Zapovězený vodákům zůstává i sjezd v úseku Vranov nad Dyjí - Znojmo. Správa národního parku Podyjí má v téhle věci dlouhodobě jasno, nedovolí to. Dyje v tomto úseku protéká první, tedy nejpřísněji chráněnou zónou národního parku. A podle správců parku by vodácký provoz rušil zvířata žijící na skalních stěnách nebo v lese. Kromě toho chybí i nástupní místo ve vranovských Zadních Hamrech nebo Benátkách. Bylo by nutné rozšířit příjezdové cesty, vybudovat odpočívadla i záchody.

Na Dyji se sjíždějí vodáci od nepaměti. Znojemský vodácký klub funguje přes čtyřicet let. Letos je potrápil nedostatek vody, Dyje byla na hranici sjízdnosti.


Menu

Novinky

26. září 2019
Zamykání Dyje 2019 - 12.10.

Zveme všechny vodáky na Zamykání řeky Dyje, které se koná v sobotu 12.10.2019. Sraz všech účastníků v 8:45 ve vodáckém centru ve Znojmě. Následuje slavnostní uzamčení řeky a společné splutí řeky do Krhovic. Více informací zde.

13. duben 2019
Řeka Dyje odemčena, vody bude v létě dost

Tisková zpráva ze dne 13. dubna 2019.

25. březen 2019
Pozvánka: Odemykání řeky Dyje 2019

Pojeďte s námi zahájit vodáckou sezónu 2019 na řece Dyji. Vyrážíme v sobotu 13.4.2019, sraz v 8:45 hod. v Dobšicích. Blíže zde.

Otevírací doba

kdykoliv dle
potřeby vodáků

Kontakt

Půjčovna lodí Dyje
e-mail: pujcovna@vodaci.org
tel.: 727 841 363
GPS: 48.8549481N
        16.0408272E

Podporujeme

           Projekt Voda nebo alkohol

Partneři