Znojmo zase o něco atraktivnější. Tři nové skluzy na Dyji potěší nejen místní vodáky

11.04.2014 | Kategorie: Články

Zpráva z internetových stránek města Znojma ze dne 11. dubna 2014.


Vedle nového adrenalinového podzemí, svého druhu v České republice unikátního, se Znojmo pro letošní turistickou sezónu může pochlubit další novinkou. Málokoho by asi napadlo, že ve Znojmě si na své přijdou také vodáci, a přitom se tu Dyje sjíždí odnepaměti a místní vodácký klub funguje již přes čtyřicet let. Aby bylo sjíždění ještě atraktivnější a pohodlnější, vybuduje letos na jaře město na řece hned tři nové skluzavky. A vodáci tak budou moci pohodlně dojet ze Znojma až třeba k Novomlýnským nádržím.

Sjet na lodi řeku Dyji v úseku Vranov nad Dyjí - Znojmo je zatím pro milovníky vodních sportů nedostižným snem a zbožným přáním. Správa Národního parku Podyjí má v téhle věci jasno, nedovolí to. Znojemská radnice se ale nevzdává. Když to nejde takhle, zkouší to jinak. Když se nesmí jet z Vranova do Znojma, mohly by přece lodě plout ze Znojma do Hrádku a třeba i dál k Novým Mlýnům. Takto uvažovalo už vloni vedení města Znojma. "V úzké spolupráci se znojemskými vodáky vznikl plán, jehož realizace potěší místní i turisty," slibuje místostarosta Znojma Jan Grois.

Nasednout do lodě ve znojemské loděnici u vodárny pod Obří hlavou, sjet jezy na území města Znojma a blízkého okolí a pak se vydat po řece až k obci Hrádek, kde by mohlo stejně jako u Krhovic vzniknout i menší tábořiště s potřebnými službami - to je plán, který se zakrátko začne měnit ve skutečnost. Zdatnější vodáci se pak mohou vydat i dál směrem k Hevlínu a k Novomlýnským nádržím. Hezký jedno až dvoudenní výlet.

Kamenem úrazu byly až dosud čtyři jezy. Po zasedání Rady města Znojma na začátku dubna vypadá situace mnohem optimističtěji. Se společností PENAM a Povodím Moravy, kteří mají na svém pozemku jezy v Novém Šaldorfu, Oblekovicích a Krhovicích, se radnice dohodla a po schválení zastupitelstvem města se tu začnou budovat vodácké skluzy. Přijdou na 232 tisíc korun bez DPH.

"S radostí mohu sdělit, že od letošní vodácké sezóny bude možné sjíždět Dyji ze Znojma až k Novým Mlýnům," potvrzuje Jan Grois. "V nejbližších dnech začneme budovat tři skluzavky - na jezu v Sedlešovicích, ve znojemské ulici Na Hrázi a v Krhovicích," upřesnil místostarosta.

V cestě vodákům bohužel dál zůstane jez u Louckého kláštera, respektive Vránova mlýna. V tomto případě město Znojmo už vloni při prvním pokusu zdolat nesouhlas Národního památkového ústavu (NPÚ) narazilo na dno. NPÚ nesouhlasí s tím, aby byl jez upraven tak, aby ho lodě mohly pohodlně sjet. Ani měsíce jednání a kompromisních návrhů na tom nic nezměnily. Vodáci budou lodi přes jez tedy dál stahovat. Podle slov vedoucího Vodáckého oddílu Neptun Znojmo Davida Grose navíc za průtoku přibližně od osmi kubických metrů vody je jez asi tři metry od pravé navigační zdi sjízdný. I to byl důvod, proč se netrvalo na bezpodmínečné úpravě jezu.

znojmocity.cz/...


Menu

Novinky

30. červen 2017
Vodácký autobus o červencových svátcích

Během červencových svátků 5. a 6.7.2017 bude fungovat náš vodácký autobus. Jízdní řád naleznete zde.

29. březen 2017
Vodácký autobus a levnější doprava

Pro sezónu 2017 nabízíme několik novinek:
1) Služba Vodácký autobus, která bude zatím fungovat pouze o víkendech, ale umožní snadnější cestování vodáků v okolí Dyje.
2) Díky organizačním změnám byli schopni zlevnit cenu dopravy materiálu z nejfrekventovanějších výstupních míst (viz. Ceník)
3) Výrazná sleva dopravy pro jednodenní víkendové výlety. Pokud si budete půjčovat pouze jednu nebo dvě lodě, je cena dopravy materiálu z Krhovic pouze 100 Kč za loď, resp. 200 Kč za 2 lodě, avšak bez možnosti dopravy osob (v případě zajištění odvozu osob z naší strany je cena dopravy dle platného ceníku).

Doufáme, že s těmito změnami budete spokojeni.

19. únor 2017
Nové smluvní podmínky

Vyhlašujeme nové smluvní podmínky, které nabývají účinnosti dne 1.3.2017.

Změna se týká bodu 2: Pronajímatel má právo od smlouvy odstoupit v případě nesjízdnosti řeky pro malý nebo velký stav vody nebo v případě mimořádných událostí. V těchto případech se vrací záloha v plné výši.

Nové podmínky naleznete zde.

Otevírací doba

kdykoliv dle
potřeby vodáků

Kontakt

Půjčovna lodí Dyje
e-mail: pujcovna@vodaci.org
tel.: 727 841 363
GPS: 48.8549481N
        16.0408272E

Podporujeme

           Projekt Voda nebo alkohol

Partneři