fbpx

 

Doporučené etapy

Dyje je ideální řekou pro milovníky přírody, klidu a pohody. Zvláště pak v úseku Krhovice až Hevlín, kde se nachází přírodní rezervace Meandry Dyje, Řeka nadchne svými zákruty, pocitem divokosti a odtržení od civilizace. Je i výbornou řekou pro začátečníky, protože první den je řeka široká, mírně tekoucí a hodná, teprve až druhý den se řeka stává vodácky obtížnější, ale o to krásnější. Následující návrhy etap jsou orientační a mohou se různě spojovat, případně je možné objednat si pouze vybraný úsek řeky. Ovšem výstupní místa i tábořiště doporučujeme dodržovat. Po kliknutí na ikonu pod slovním popisem etapy je možné zobrazit trasu v interaktivní kilometráži.

 

 

Jednodenní výlet

vnavi small

Začátek plavby od základny Centrum Vodárna pod Znojemskou přehradou až po tábořiště Krhovice.

Celková délka úseku je 15 km.

Na začátku úseku vás ohromí výhledy na historické město, postupně však obydlených míst kolem řeky ubývá a nastává ničím nerušená a velmi pohodová plavba po mírně tekoucí řece. Konec etapy je na tábořišti Krhovice přibližně 200 metrů pod Krhovickým jezem na levém břehu.

 

Dvoudenní výlet

vnavi small

První den: Znojmo - tábořiště Krhovice (více viz popis u jednodenní etapy).

Druhý den: tábořiště Krhovice - tábořiště Hrádek. První polovina nejkrásnější části Dyje - přírodní rezervace Meandry Dyje. Etapa dlouhá 11 km bez jezů. Vodácky obtížnější část dolního toku Dyje. V půlce etapy u brodu mezi obcemi Valtrovice a Slup asi 1 200 m na pravém břehu se nachází ojedinělá technická památka - vodní mlýn; je to renesanční stavba se čtyřmi funkčními vodními koly. U tábořiště Hrádek je možnost domluvit a navštívit ochutnávku vína místních vinařů v malebné sklepní uličce.

 

Třídenní výlet

vnavi small

První a druhý den viz výše.

Třetí den: tábořiště Hrádek – tábořiště Hevlín. Druhá polovina nejkrásnější části Dyje - přírodní rezervace Meandry Dyje. 11ti kilometrový úsek s jedním sjízdným vakovým jezem. Řeka se zde stále příjemně kroutí a proudí. Až v blízkosti Hevlína začíná být koryto narovnané a regulované. Etapa končí u mostu na levém břehu - pro skupiny, které vracejí lodě. Kdo pokračuje dále po řece, tak na pravém břehu je možnost přespání, ovšem prozatím pouze na upraveném rovném plácku se suchým záchodem.

 

Čtyřdenní výlet

vnavi small

První, druhý a třetí den viz výše.

Čtvrtý den: obec Hevlín - obec Jevišovka. Třináct kilometrů poklidné nenáročné plavby mezi loukami. U železničního mostu v Jevišovce se nachází vlaková zastávka na hlavní trati mezi Znojmem a Břeclaví. Vlak zde jezdí každou přibližně každou hodinu. Nejvhodnější místo pro ukončení plavby. Nouzově je zde možnost přespání.

 

VodaciLeto07

Pětidenní výlet

vnavi small

První, druhý, třetí a čtvrtý den viz výše.

Pátý den: obec Jevišovka - obec Pasohlávky. Dvanáct kilometrů plavby. Za silničním mostem Drnholec začíná vzdutí Novomlýnských nádrží. Ovšem i zde ještě stojí plavba za úsilí. Výhledy směrem na Pálavu a dechberoucí příroda jsou velkou odměnou za pádlování. Plavbu zakončíte v plně vybaveném kempu s všemožnými atrakcemi příp. Aqualandem Moravia.

 

Další možnosti

ZÁMECKÁ DYJE

V případě zájmu je možné lodě a materiál přepravit pod Novomlýnskou soustavu nádrží a dále pokračovat směr Břeclav romantickými zákruty Zámecké Dyje, dále je možné pokračovat 23 kilometrovou divokou přírodou z Břeclavi až na soutok s Moravou. A kdo by toho ještě neměl dost, může se vydat dále až po soutok Moravy s Dunajem v Děvíně u Bratislavy. Zde se po cestě můžete utábořit například v plně vybaveném Autokempu Rudava Malé Leváre.

 

HORNÍ DYJE

Velmi pěkný je rovněž horní tok Dyje. Plavba začíná v rakouském Raabsu na soutoku Moravské a Rakouské Dyje a končí až na vzdutí Vranovské přehrady u malebné vesničky Podhradí nad Dyjí. Krásný úsek s několika hrady a zříceninami. Plavbu ovšem trochu ztěžuje relativně velké množství jezů. Sjízdnost tohoto úseku je od 3,5 m3/s na vodočtu v Podhradí.

 

Půjčovna lodí Dyje

Mobil: +420 727 841 363 | email: pujcovna@vodaci.org

 

provozuje Vodácké centrum Znojmo s.r.o., Hradišťská 2040/12, 669 02 Znojmo

IČ: 06036414

 

design by GOLDEN ORANGE s.r.o.