Doporučené etapy

Dyje je ideální řekou pro milovníky přírody, klidu a pohody. Zvláště pak v úseku Krhovice až Hevlín, kde se nachází přírodní rezervace Meandry Dyje, nadchne svými zákruty, pocitem divokosti a odtržení od civilizace. Je i výbornou řekou pro začátečníky, protože první den je řeka široká, mírně tekoucí a hodná a až druhý den se řeka stává vodácky obtížnější, ale o to krásnější. Následující návrhy jsou orientační a mohou se různě spojovat, případně je možné objednat si pouze vybraný úsek řeky. Ovšem výstupní místa i tábořiště doporučujeme dodržovat. Po kliknutí na ikonu pod slovním popisem etapy je možné zobrazit trasu v interaktivní kilometráži.

Jednodenní výlet

Začátek plavby od základny Centrum Vodárna pod Znojemskou přehradou. Celková délka 15 km, 5 jezů: Loucký (ř.km. 130,7) - sjízdný vpravo, Hlaďák (ř.km 129,8) - stahuje se uprostřed, Na Hrázi (ř.km 128,5) - sjízdný uprostřed skluzavkou, Tasovický (ř.km 122,1) - přenáší se vlevo, Krhovický (117,7) - sjízdný v levé části po skluzavce. Konec etapy je na tábořišti Krhovice přibližně 150 metrů pod jezem na levém břehu.

Dvoudenní výlet

První den: Znojmo - tábořiště Krhovice (více viz popis u jednodenní etapy).

Druhý den: tábořiště Krhovice - tábořiště Hrádek. Nejkrásnější část - přírodní rezervace Meandry Dyje. Etapa dlouhá 11 km bez jezů. Vodácky nejtěžší část dolního toku Dyje. V půlce etapy u brodu mezi obcemi Valtrovice a Slup asi 1 200 m na pravém břehu se nachází ojedinělá technická památka - vodní mlýn; je to renesanční stavba se čtyřmi funkčními vodními koly. U tábořiště Hrádek je možnost domluvit a navštívit ochutnávku vína místních vinařů v malebné sklepní uličce.

Třídenní výlet

První a druhý den viz výše.

Třetí den: tábořiště Hrádek - obec Hevlín. 11ti kilometrový úsek s jedním sjízdným vakuovým jezem. Řeka se zde stále příjemně kroutí a proudí. Až v blízkosti Hevlína (cca 1,5 km) je koryto narovnané a regulované. Etapa končí u mostu na levém břehu - pro skupiny, které vracejí lodě. Kdo pokračuje dále po řece, tak na pravém břehu je možnost přespání, ovšem prozatím pro rok 2018 pouze na upraveném rovném břehu se suchým záchodem.

Čtyřdenní výlet

První, druhý a třetí den viz výše.

Čtvrtý den: obec Hevlín - obec Jevišovka. Třináct kilometrů poklidné nenáročné plavby mezi loukami. U železničního mostu v Jevišovce se nachází vlaková zastávka na hlavní trati mezi Znojmem a Břeclaví. Vlak zde jezdí každou hodinu. Nejvhodnější místo pro ukončení.

Pětidenní výlet

První, druhý, třetí a čtvrtý den viz výše.

Pátý den: obec Jevišovka - obec Pasohlávky. Dvanáct kilometrů plavby. Za silničním mostem Drnholec už začíná vzdutí Novomlýnských nádrží. Ovšem i zde ještě stojí plavba za úsilí. Velké množství ptactva a výhledy směrem na Pálavu jsou velkou odměnou za pádlování. Plavbu zakončíte v plně vybaveném kempu s všemožnými atrakcemi příp. Aqualandem Moravia.


Další možnosti

V případě zájmu je možné lodě a materiál přepravit pod Novomlýnskou soustavu nádrží a dále pokračovat směr Břeclav např. romantickými zákruty Zámecké Dyje a následně pod Břeclaví pokračovat 23 kilometrovou divokou přírodou až na soutok s Moravou u Moravského sv. Jánu nebo až po soutok Moravy s Dunajem v Děvíně u Bratislavy. Zde se po cestě můžete utábořit například v plně vybaveném Autokempu Rudava Malé Leváre.

Další možností je splutí Dyje z rakouského Raabsu od soutoku Moravské a Rakouské Dyje na vzdutí Vranovské přehrady u malebné vesničky Podhradí nad Dyjí. Krásný úsek s několika hrady a zříceninami. Plavbu ztěžuje relativně velké množství jezů, ovšem převážně sjízdných nebo lehce překonatelných.


Novinky

13. duben 2019
Řeka Dyje odemčena, vody bude v létě dost

Tisková zpráva ze dne 13. dubna 2019.

25. březen 2019
Pozvánka: Odemykání řeky Dyje 2019

Pojeďte s námi zahájit vodáckou sezónu 2019 na řece Dyji. Vyrážíme v sobotu 13.4.2019, sraz v 8:45 hod. v Dobšicích. Blíže zde.

26. únor 2019
Jízdní řád vodáckého autobusu pro sezónu 2019

Aktualizovali jsme jízdní řád vodáckého autobusu pro sezónu 2019. Nově je rozdílný pro červen a pro červenec a srpen. Samozřejmostí je fungování autobusu o červencových svátcích.

Otevírací doba

kdykoliv dle
potřeby vodáků

Kontakt

Půjčovna lodí Dyje
e-mail: pujcovna@vodaci.org
tel.: 727 841 363
GPS: 48.8549481N
        16.0408272E

Podporujeme

           Projekt Voda nebo alkohol

Partneři