fbpx

Zde naleznete základní kilometráž nejčastěji sjížděného úseku řeky Dyje (PN Znojmo - Hrádek - Jevišovka - Pasohlávky). Zároveň je kilometráž doplněna návrhem itineráře a různými zajímavostmi.

Popisy u jezů a nebezpečných míst jsou orientační a často se podle stavu vody mění, proto si vždy tato místa prohlédněte, než do nich vjedete.

Níže na stránce můžete kromě textové verze najít videoprůvodce překonávání jezů v popisovaném úseku Dyje nebo interaktivní kilometráž v mapě.

Rovněž pro Vás máme připravenou kilometráž v pdf verzi.

 

Hráz vodní nádrže Znojmo

Základna Vodáckého oddílu Neptun Znojmo Centrum Vodárna
Zde je možné půjčit si lodě z Půjčovny lodí Dyje a začít plavbu po řece. Naši základnu můžete využít i k přespání ve vlastním stanu, zasportování si, nebo návštěvě informačního centra. Více informací na centrumvodarna.cz nebo na telefonním čísle +420 727 841 363.
Silniční most pod přehradou
Pěší lávka - Zeleňák
Železniční most
Loucký jez - Znojmo
Jez je možné sjet cca 3 metry od pravé navigační zdi, případně stáhnout ve středu spádové desky. Na levém břehu v areálu bývalého Louckého kláštera se cca 150 m od řeky nachází prodejna vín Znovín Znojmo.
Asi 200 m vlevo pod jezem je možné zastavit na občerstvení
Silniční most - Sedlešovice
Jez Hlaďák - Sedlešovice
Jez byl původně nesjízdný kvůli ostrým balvanům zabudovaným ve spodní části tělesa jezu. Nyní jej lze překonat díky skluzavce, která se nachází ve střední části jezu. Doporučujeme vystoupit na koruně jezu u skluzavky. Část posádky (háček) sejde pod jez (na pravé straně navigační zdi je železný žebřík, po kterém lze vylézt na těleso jezu) a zbytek posádky (kormidelník) pustí loď po skluzavce pod jez, kde si ji chytne háček. Buďte opatrní, spádová deska jezu je hladká a klouže (od toho i název jezu).
Pozor na náhon nad jezem u levého břehu - silně natahuje pod stavidla!! Dále po řece doporučujeme držet se v levé části toku, kde je více vody.
Silniční most - Oblekovice
Hned za mostem je možné vystoupit na levém břehu a směrem od řeky se ve vzdálenosti cca 150 m za levým rohem budovy firmy SUNCONE nachází Kaufland a nejlepší zmrzlina ve Znojmě "Zmrzlinový ráj".
Jez Na Hrázi - Oblekovice
Skluzavka, která se nachází cca uprostřed jezu, je za vyššího stavu sjízdná. Pokud se loď na koruně skluzavky zadrhne, stačí ji pouze lehce posunout na spádovou desku a skluzavku sjet.

Pěší lávka - Dobšice
Na levém břehu cca 150 m od řeky Restaurace Na Selské nebo cca 350 m Hostinec Sapík.
Na začátku obce Dyje se řeka rozděluje na 3 ramena. Jezdit pravým ramenem!! Za zatáčkou je rychlý proud v úzkém korytě.
Silniční most - Dyje
V Dyji stojí za zmínku barokní kostel z roku 1775 zasvěcený sv. Janu Nepomuckému.V nedaleké blízkosti kostela je hospoda.

Jez Tasovice
Pokud budete končit v Tasovicích u mostu, tak před jezem prosím zavolejte naší půjčovně.
Nepříjemný, 3 metry vysoký, kolmý, nesjízdný jez. 30 m nad jezem na levé straně je molo, u kterého je možné přistát a jez přenést po levém břehu. Za vyššího stavu se pod jezem dělá nebezpečný vodní válec a je velmi nebezpečné se přibližovat ke koruně jezu. 8 m nad korunou jezu je silný proud, který může loď strhnout pod jez. Za nízkého stavu je pod jezem velmi příjemné koupání.

Silniční most - Tasovice - výstupní místo
Zde je možné ukončit svoji plavbu. Vhodné a v podstatě jediné místo na oběd je restaurace U Petra z Tasovic. Pokud se vydáte vlevo po silnici, tak cca po 500 m narazíte na velkou křižovatku, dáte se vlevo do kopce a po dalších 50 m jste v restauraci.
Architektonické zajímavosti - barokní farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, sousoší Panny Marie, sv. Šebestiána a sv. Jana Nepomuckého z roku 1736.

Jez Krhovice
Jestli končíte v Krhovicích na tábořišti, tak před jezem zavolejte naší půjčovně.
Jez je za vyššího stavu bezproblémově sjízdný po skluzavce vlevo, pouze za nižšího stavu je nutné překonat korunu jezu podobným způsobem, jako jez Na Hrázi v Oblekovicích. Pozor, dole pod jezem je velký kámen - místo si prohlédněte. Za jezem v délce 50 m je v toku méně vody, ale koryto se následně výrazně zúží, začne meandrovat a je vstupní bránou do nejhezčího úseku Meandry Dyje, které je v soustavě chráněných území evropského významu Natura 2000.

Tábořiště Krhovice
200 m pod krhovickým jezem se na levém břehu nachází tábořiště. Zde doporučujeme končit, jelikož je to jediná možnost nocovaní na tomto úseku. Další tábořiště je za dalších 10 km v Hrádku. Tábořiště je vybaveno pitnou vodou a splachovacími toaletami. Na tábořišti se nachází stánek s rychlým občerstvením, dobrým pivem a příjemnou obsluhou. V obci je hospoda, ve které se bohužel nevaří. Možnost dovozu pizzy z blízkých Hodonic z Pizzerie Anna tel.: 773 093 115.
Obchod je otevřen ve všední dny od 6:00 do 12:00 a od 16:00 do 18:00 a v sobotu od 6:00 do 10:30, případně funguje i večerka u hlavní silnice.
Silniční most - Strachotice-Micmanice

Brod mezi obcemi Valtrovice a Slup

Obec Valtrovice - 400 m na levém břehu se nachází občerstvení. Otevírací doba Po - So 17:00 - 22:00, Ne 10:00 - 12:00 a 17:00 - 21:00, po tel. domluvě možno otevřít i mimo tuto otevírací dobu. Kontakt: 725 092 125

Obec Slup - 1 km na pravém břehu se nachází  historický mlýn a občerstvení. Otevírací doba St - Ne 10:00 - 22:00, Po - Út možno otevřít po telefonické domluvě na čísle 724 046 674.


Levý přítok do řeky Dyje
Pokud budete končit v Hrádku, tak zde doporučujeme zavolat naší půjčovně, abychom pro vás přijeli.
Silniční most mezi obcemi Hrádek a Jaroslavice

Tábořiště Hrádek
800 m za mostem se vlevo nachází naše druhé tábořiště. Tábořiště je vybaveno pitnou vodou a splachovacími toaletami. V tábořišti také najdete stánek s občerstvením a přístřešek s ohništěm.
Obchod je vzdálený cca 750 m a je otevřen každý den od 7:00 do 20:00.
Výstupní místo Dyjákovice - vlevo
Výstupní, případně odpočinkové místo na levém břehu. Hezké místo u pevnosti Závora z druhé světové války. Možnost prohlídky - musí se dopředu domluvit (webové stránky www.mjs15.cz).
Silniční most u obce Dyjákovice
Obec leží na levém břehu cca 2 km pěšky. V Dyjákovicích je restaurace. Architektonickou zajímavostí je zámek Dyjákovice.
Jez Blaustaudenhof
Možnost přenášení vlevo.

Silniční most u obce Hevlín - výstupní místo
Zde je jedno z možných výstupních míst. V Hevlíně je restaurace a možnost občerstvení.
Pod mostem se nachází malý stupeň, který je možné za vyššího stavu sjet téměř kdekoliv, za nižšího vodního stavu doporučujeme přetáhnout. Stupeň prohlédněte, protože se v závislosti na stavu vody výrazně mění.
Na pravém břehu u mostu se nachází prozatím provizorní tábořiště se suchým záchodem.
Pokud plánujete končit v Jevišovce, doporučujeme hodinu po odplutí z Hevlína zavolat naší půjčovně, abychom pro Vás přijeli a nemuseli jste na nás dlouho čekat.

Výstupní místo mezi silničním a železničním mostem u obce Jevišovka.
Zde doporučujeme plavbu ukončit. Dále už je řeka nezajímavá a po čtyřech kilometrech ústí do Novomlýnských nádrží. Výhodou tohoto místa je vlaková zastávka s přímým vlakem do Znojma a Břeclavi vzdálená 100 m od mostu přes Dyji. Vlak jezdí cca každé dvě hodiny.

Silniční most u obce Drnholec - výstupní místo
Začátek vzdutí horní Novomlýnské nádrže
Silniční most u obce Brod nad Dyjí
Obec Pasohlávky vlevo - výstupní místo
V obci je restaurace a je zde možné ukončit plavbu. Po dalších čtyřech kilometrech se dostanete k hrázi horní nádrže u autokempu Merkur.

Hráz horní Novomlýnské nádrže, Autokemp Merkur - výstupní místo
Pokud nemáte v plánu překonat celou soustavu Novomlýnských nádrží, tak zde je opravdu poslední rozumné místo k ukončení plavby.

 

 

Na konci plavby prosíme o vyčištění lodí.

Příjemnou a ničím nerušenou plavbu po řece Dyji vám přeje Vodácké centrum Znojmo.

AHOJ

 

 

Videoprůvodce překonávání jezů v popisovaném úseku

 

 

Interaktivní kilometráž úseku

Půjčovna lodí Dyje

Mobil: +420 727 841 363 | email: pujcovna@vodaci.org

 

provozuje Vodácké centrum Znojmo s.r.o., Hradišťská 2040/12, 669 02 Znojmo

IČ: 06036414

 

design by GOLDEN ORANGE s.r.o.