fbpx

 

Vodácká instruktáž nejen na videu, ale i "face 2 face"!

V celou hodinu vám těsně před vyplutím sdělí náš zkušený instruktor, či instruktorka několik užitečných rad a tipů pro pohodovou a bezpečnou plavbu.

 

 

desatero

 

Vodácký kvíz

Chcete si před vyplutím na vodu ověřit své vodácké znalosti? Nebo se cítíte být skalními vodáky a myslíte si, že vás v oblasti vodáctví nic nepřekvapí?

Vyzkoušejte náš krátký vodácký kvíz a uvidíte jak dobře si stojíte!

1) Řád plavební bezpečnosti upravuje pravidla pro plavbu:

Řád plavební bezpečnosti upravuje pravidla pro plavbu na všech vodních tocích a vodních plochách, jako jsou i jezera a rybníky. Pro vodáka z toho vyplývá, že i na malém plavidle se musí těmito pravidly řídit.

2) Porcelán ve vodáckém slangu znamená?

Porcelán je vodák, který sedí v kánoi uprostřed a nepádluje.

3) Co v kilometráži znamená značka N vl ?

Písmeno N, nacházející se za značkou jezu , poukazuje na náhon v nadjezí.

4) Které tři pozitivní vlastnosti poskytuje vodákovi záchranná vesta?

Kromě pozitivního vztlaku, poskytuje vesta vodákovi mechanickou ochranu měkkých částí těla a tepelný komfort, naopak užitím vesty jako sedačky, či podhlavníku ztrácí vesta pozitivní vztlak a stává se tak pro záchranu nepoužitelnou.

5) O alkoholu na vodě platí:

Dle současné legislativy nesmí být vůdce malého plavidla ani jeho posádka pod vlivem alkoholu a jiných drog.

6) Který z následujících dvou popsaných jezů je nebezpečný:

Nebezpečný jez nemusí být paradoxně vysoký a ani ten který silně hučí! Velmi nebezpečné jsou i jezy velmi nízké kde, voda tiše přepadává přes nejčastěji parabolickou spádovou desku, pod jezem se tvoří vodní válec. Pokud je válec delší než polovina lodě je nebezpečné jez jezdit!

7) Co je to házečka?

Házečka neboli házecí pytlík je záchranná pomůcka v podobě cca 15 – 20ti metrového plovoucího lana, složeného v házecím pytlíku. Slouží pro záchranu = vytažení plaváčka z vody.

8) Za posádku raftu na vodě má dle zákona zodpovědnost?

Dle platné legislativy je za posádku zodpovědný vůdce plavidla, tedy kormidelník.

9) Nejvhodnější obuv na vodu je:

Nejvhodnější botou pro sjíždění řeky je plátěná teniska, která kryje celou nohu, včetně kotníku a drží pevně na noze. V kombinaci s neoprenovou ponožkou poskytuje vodákovi i tepelný komfort.

10) Láhev s pitím je nutno mít při letních výpravách na vodě vždy po ruce. Kde je její nejvhodnější umístění v lodi.

Láhev s pitím vezeme volně v lodi, abychom ji měli kdykoli po ruce. V žádném případě nepřivazujeme láhve ani jiné věci k lodi provázkem. Při cvaknutí může dojít k zamotání nohou mezi provazy, které vodáka nepustí nad hladinu. V lepším případě vyvázneme pouze s modřinami a nepříjemným zážitkem.

11) Co je to vracák?

Vracák se tvoří nejčastěji u břehu, většinou za přírodní překážkou umístěnou v proudu. Za překážku voda natéká, ale nestíhá odtéct stejně rychle jako řeka, a tak vytváří vratný proud. Voda zde proudí obráceným směrem než řeka. Většinou jde o bezpečné místo, kde si vodák může odpočinout.

12) Při převržení lodě, takzvaném cvaknutí se v proudící vodě:

V proudu se v žádném případě nepokouším postavit, noha se může v řece zaklínit, proud nás otočí a přimáčkne ke dnu, odkud už je vodákovi jen velmi těžko pomoci. Při cvaknutí plavu na zádech nohama napřed, co nejvíce u hladiny. Tělo případně i loď nasměruji k proudu tak, aby mě proud sám donesl ke břehu.

Půjčovna lodí Dyje

Mobil: +420 727 841 363 | email: pujcovna@vodaci.org

 

provozuje Vodácké centrum Znojmo s.r.o., Hradišťská 2040/12, 669 02 Znojmo

IČ: 06036414

 

design by GOLDEN ORANGE s.r.o.